ikona pro tisk

0.0.  - Závěrečný seminář VU3V v DešenicíchLoučim, Zahořany - Závěrečným seminářem v Děšenicích uzavřeli po skončení letního semestru studenti Virtuální univerzity 3. věku akademický rok.  


V posledním květnovém týdnu přivítali pořadatelé v sále tamního kulturního domu 230 seniorů, z nichž většina se tímto způsobem vzdělává už od roku 2011. Okres Domažlice reprezentovali studenti konzultačního střediska Zahořany + Stanětice a Loučim, středisek na seminář přijelo celkem 14 a byli třeba ze Strakonic, Českých Budějovic, Berouna, Hořovic a dalších více či méně vzdálených měst. Účelem seminářů je kromě předání pamětních listů tutorům i vzájemné setkání podobně "postižených" lidí, pro něž je výlet malou odměnou za absolvování zimního a letního semestru, kdy se v šesti přednáškách na vybrané téma dozvědí nejen mnoho nových informací, ale musí zvládnout někdy docela náročné testy.
V hodnocení uplynulého roku řekla manažerka VU3V České zemědělské univerzity v Praze Klára Nehodová: "Zájem o studium je velký, ale převažují hlavně ženy, těch je 85 %. Měly byste přesvědčit své protějšky, aby taky začali studovat," dodala s úsměvem k plnému sálu. V kulturní části vystoupily děti místní ZŠ se zajímavým cirkusovým programem a dopoledne bylo zakončeno vynikajícím gulášem.
Za celodenního vytrvalého deště pak absolvovali účastníci po skupinách program odpolední, jenž zahrnoval návštěvu Muzea šumavského pivovarnictví v dešenické tvrzi, exkurzi v úpravně vody v Milencích a prohlídku vnitřku hráze vodní nádrže Nýrsko, která kromě Klatovska zásobuje pitnou vodou i Domažlicko. Tady si prohlédli prostor šachty spodní výpusti, kde turbíny typu Bánki dodávají do sítě elektrickou energii. K přehradě skupiny vozili mikrobusy hasiči a vystřídali se všichni.
"Hráz je v koruně dlouhá 320 metrů a její výška nad terénem, tedy místem kde právě stojíme, je 36,2 metru, největší hloubka je 34 metrů" vysvětlovala trpělivě průvodkyně z Povodí Vltavy Hana Stavovčíková a vždycky přidala nějakou zajímavost z historie i současnosti.
Loučimští odtud pokračovali do Železné Rudy, kde absolvovali nepříliš vydařenou návštěvu minipivovaru Belveder. 

 

Poslední přidaná galerie

Předškoláci 2020
zobrazit galerii
27.8.2020 
Chcete být informováni o novinkách na obeczahorany.cz, přidejte svůj email

Kontakt

Obec Zahořany
Zahořany 7
344 01 Domažlice
Mobil: 724 182 573
Telefon: 379 768 520

Email: ouzahorany@email.cz
Svazek Domažlicko